21.1)  Given,                   Nelson Company
				
Market price of share (PO) = $32
Subscription price of share (Ps) = $ 20
Right Share issued one for every three share
Value of each right =?
 
 
 
 
 
= $ 3
 
 
21.3) Given,                 Arlene Jackson's Company
					
Market price per share (MPS) = $35
Subscription price of share (PS) = $20
Right share issued (α) = 5 shares
Total number of share = 490 shares
Cash in hand = $ 2000
- What is the value of each right?Value of each right (Vr) = =2.5 
 
 
- Preparing statement showing Jackson's total assets- She exercises all rights.
 
- She exercises all rights.
| Before Offering | After Offering | |||
| Assets | Amount | Assets | Amount | |
| Share capital Investment (490 x $ 35) | 
 $17150 | Share Capital Investment (588 x $32.5) | $19110 | |
| Cash | $ 2000 | Cash (2000 – 1960) | $ 40 | |
| Total Assets | $ 19150 | Total Assets | $ 19150 | |
 
Working
New Share 
New Share Value = Old Value – Each Right Value
    = 35 – 2.5
    = $ 32.5
Total Share      = 98 + 490
        = 588 shares.
Total cost of 98 share = 98 x 20 
        = $ 1960
 
 
 
 
 
 
 
- She sells all her rightsAfter Offering 
| Assets | Amount | 
| Share capital Invest (490 x $32.5) | $ 15925 | 
| Cash : Sale of right 490 rights @ $ 2.5 | $ 1225 | 
| Original Cash | $ 2000 | 
| Total Assets | $ 19150 | 
 
- She sells 400 rights and exercise 90 rights.
                            After Offering
| Assets | Amount | 
| Share capital Investment 508 x $ 32.5 | $ 16150 | 
| Cash : Sale of right 400 x $ 2.5 | $ 1000 | 
| Original Cash | $ 1640 | 
| Total Assets | $ 19150 | 
 
21.3 (iii) Working,
New Share = 
Cost of New Share = 18 x $20 = 360
Remain Cash balance = 2000 – 360 = $1640
Total number of shares after right issued = 490 + 18 = 588 Shares
				
 
- She neither sells nor exercises the rights.
| Assets | Amount | 
| Share capital Investment (490 x $32.5) | $ 15925 | 
| Cash | $ 2000 | 
| Total Assets | $17925 | 
 
Total Asset reduced by $ 1225 when shares were neither sold nor exercised.
				
 
21.4 Given,                 Miller Company
					
Additional fund required = $ 5 million
Earning of additional fund = 10.5%
Price earning ration (P/E ration) = 15 times
Dividend payout ratio (DPS) = 56%
Tax rate (T) = 40 %
Assuming subscription prices of $ 25, $ 50, and $ 80 a share
- How man additional shares of stock will have to be sold?
 
When share issued at $ 25 
When share issued at $ 50
When share issued at $ 80 
- How many rights are required to purchase one new share?
| Number of right required = | If PS = $25 | If PS = 50 | If PS = 80 | 
| =  = 0.5 1 old share = 2 new shares | =  = 1 1 old = 1 new shares | =  = 1.6 1 old = 1.6 new shares | 
    
 
21.4 (3) What will be the new earnings per share?
The Miller Company Income Statement
| Particulars | PS= $25 | PS = 50 | PS = $80 | 
| Total earnings ( $1470,000 + 500000 x 10.5%) | $ 19,95,000 | $19,95,000 | $ 19,95,000 | 
| Interest on debt | $ 420,000 | $ 420,000 | $420,000 | 
| Income before tax | $1575,000 | $1,575,000 | $1,575,000 | 
| Taxes (40%) | $ 630,000 | $630,000 | $630,000 | 
| Earning after tax | $945000 | $945000 | $ 945000 | 
| No. of Share = 100,000 Old shares + | =100000 +  = 300,000 share | =100000 +  = 200,000 share | =100000 +  = 162,500 share | 
| New Earning per share = | =  =$3.15 | =  =$4.725 | =  =$5.82 | 
| (4)Market price per share (MPS)= P/E ratio x EPS (P/E ratio is 15 times) | = 15 x 3.15 = 47.25 | = 15 x 4.725 = $ 70.875 | = 15 x 5.82 = $ 87.23 | 
| (5)Dividend per share = EPS x 56% | = 3.15 x 0.56=1.76 | = 4.72 x 0.56=2.65 | =5.82 x 0.56=3.26 | 
21.4 (b)
| Value of the position after offering | New Share=Req new + 100 = = 300 share 
 = 300 x 47.25 = 14,175 | =  =200 shares 
 = 200 x 70.875 = 14175 | =  =162.5 shares 
 = 162.5 x 87.23 = 14175 | 
 
No comments:
Post a Comment